Selam Dostlar,

Bugün yine hayatıma dokunan bir kitaptan düşündürücü alıntı ile karşınızdayım. Kitabın bir bölümünü okurken yine çok düşündürdü ve hayatıma +1’ ekledi diyebilirim.

Kitapta şöyle bir öneride bulunuyor. “Kendinizi kendi cenazenizde hayal edin.”

Okuduğum bir araştırmaya göre ölüm döşeğindeki çoğu insanın ağzından çıkan son cümlelerin özeti: bir daha yaşama fırsatım olsa küçük şeyleri kendime dağ etmezdim. Olumsuzlukların hayatımı yönetmesine izin vermez, güzelliklerin ve anlarımın tadını çıkarır ve yanımdaki insanların değerlerini bilirdim gibi cümlelerden oluşuyormuş.

Bu açıdan hayatımıza bakabildiğimizde fark ettiğimiz şey aslında ne kadar ufak ve hayatımızın büyük parçasına etki etmeyen sorunları hayatımızın merkezine yerleştirmiş olduğumuzdur.

Düşünelim; trafikte, işyerlerimizde, okullarda, evde, gezerken, eğlenirken yaşadığımız en küçük problemler bile hayatımıza ve o anın büyüsüne vurduğumuz kilitler oluyor. Anın tadını yaşamayı ve o anın iyi olan kısmını hissetmeyi unutmayalım.

Mesela trafikte kaldığımız için öfke küpüne dönmektense o sürede müzik dinleyebileceğimiz, kitap okuyabileceğimiz artı bir zamanımız olduğunu düşünüp mutlu olmayı deneyelim. Hayatımızdaki insanlara geçici sebeplerle kızacağımıza hala hayatımızda oldukları için onları gülümsetecek hamlelerden çekinmeyip var oldukları için şükür ve teşekkür edelim. İşlerimizdeki sorunları görmektense o işe sahip olmanın size sağladığı kazançlara odaklanıp keyif almaya bakalım. Hayatımızın ve her anın tadına varmayı ihmal etmeyelim.

Sevgi ve selamlarımla.

Gizem T.A.

*Huzurlu Olmak İstiyorsanız Ufak Şeyleri Dert Etmeyin kitabını okumanızı tavsiye ederim.