Sorunların Öğretmenindir

Nisan 4, 2018

Merhaba,

Bugünkü yazımda sorunlarla baş etme noktasında bazı detayları paylaşmak istedim.

Dr. Richard Carlson’un Ufak Şeyleri Dert Etmeyin kitabının bir bölümünde şöyle yazar. “Gergin olmamızın temelinde, hayatın beklediğimizden farklı olduğunu kabullenmek istemediğimiz yatar. Diğer bir deyişle biz hayatımızdaki her şeyin beklediğimiz gibi olmasını isteriz ama değildir.”

Bu cümleden yola çıkıp hayatımıza şöyle bir bakarsak komik şeylere gerilip kendimize eziyet ettiğimizi göreceğiz… Hâlbuki hayat böyle şeyleri dert etmek için çok kısadır ve ne yazık ki hayat bize her zaman beklediklerimizi sunmaz. Haydi, bir liste yapalım kenidimizi gerdiğimiz konuları yazalım ve sonra şöyle bir inceleyelim kendimize ağırlık yaptığımız o sorunları. Göreceksiniz ki yaptığınız o listede asıl var oluşunuza değer yaratacak sorunlar yoktur. Önemli olan karşılaştığımız sorunları hafife alıp onlardan çıkarımlar yapabilmektir.

Benjamin Franklin der ki “Bizim sınırlı bakış açımız, ümitlerimiz ve korkularımız hayatımızın ölçüsü olmuştur. İçinde bulunduğumuz koşullar düşüncelerimize uymadığı zaman bunlar bizim zorluklarımız yani sorunlarımız olur.”

Bu durumda bakış açımızı ve sınırlarımızı biraz değiştirebilirsek yaşadığımız sorunlar ve zorluklar bizim en büyük öğretmenimiz olabilir. Düşünün tüm yaşamımız boyunca hayatımızdan o kadar çok öğretmen, eğitmen, profesör ve koçlar geçti ve geçiyor. Yine de öğretilerimizin çoğunluğu yaşadığımız sorunlardan sonra aldığımız derslerde gizlidir. Herhangi bir sorunla karşılaştığımızda yapmamız gereken;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu adımları uygulamaktan kaçınmayın bu sayede sorunlar sizin için sorun olmaktan çıkacak yeni bir görevmiş gibi hissedeceksiniz. Tıpkı bir oyundaymış gibi düşünebilirsiniz. Bu size yeni bir task ve siz bu adımı atladıkça yeni bir levele geçeceksiniz. Hayattan keyif almak için en önemli adım olaylara bakış açınızı değiştirmektir.

Kıssadan hissem: Soruna değil sorunu çözecek anahtarın peşinden koşmayı öğrenmeliyiz. Bu sayede yeni deneyimleri keşfedip kendimizi doğru yolda ilerlerken bulabiliriz.

Kitap önerim: *Dr. Richard Carlos’un Ufak Şeyleri Dert Etmeyin

Sevgi ve selamlarımla.

Gizem T.A.

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir